przy zakupie Ultiva 2mg innego produktu gratis żółtaczka pokarmowa

Szczepienia są formą działań profilaktycznych prowadzonych w walce z chorobami zakaźnymi. Masowe szczepienia stosowane są od połowy XX wieku. Historia walki z epidemiami sięga już czasów starożytnych.

Szczególnie wcześnie pojawiła się ospa, z którą walczono na przeróżne sposoby. W Indiach dzieciom zakładało się ubrania po osobach zakażonych, bądź wkłuwano igły zakażone ropą, jaką pobierano od chorych.

Chińczycy z kolei, zasuszali strupy ospy i przechowywali je. Później nacierali takim proszkiem zdrowe osoby, by wywołać u nich chorobę. Zazwyczaj przebieg takiej choroby był dużo łagodniejszy.

 

Szczepionka przeciwko ospie wietrznej w znanej nam postaci pojawiła się w 1796 roku.

Na przestrzeni wielu lat dzięki wprowadzonym szczepieniom, udało się wyeliminować wiele chorób zakaźnych, a kilka znacznie zmniejszyło swoje występowanie.

Na dużą skalę udało się wyeliminować m.in. ospę prawdziwą, polio, różyczkę, tężca noworodkowego. Znacznie spadła liczba zachorowań na błonicę, krztusiec, odrę, świnkę, wzw typu B.

W krajach wysokorozwiniętych system szczepień jest skutecznym sposobem ochronnym przez chorobami, zdecydowanie pomaga zwiększa

odporność populacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *