Malarone cena Imigran CLOTRIMAZOLUM ulotka

Zwany NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)

Szczepionka może, choć nie musi, w niektórych przypadkach wywołać skutki poszczepienne. Zazwyczaj są krótkotrwałe, niegroźne i nie pozostawiają trwałych następstw. Mogą jednak przez pewien czas być dokuczliwe i wywołać złe samopoczucie.

Zdarza się jednak, choć rzadko, że odczyn poszczepienny może być groźniejszy i bardziej dokuczliwy. Mogą wywołać trwały ubytek na zdrowiu, czasem nawet mogą stanowić zagrożenie dla życia. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie – występujące nawet raz na kilkaset szczepień.

Odczyn poszczepienny zazwyczaj mija samoistnie, nie wymagając specjalistycznego leczenia. Może wystąpić zaraz po szczepieniu, kilka dni od szczepienia, czasem nawet w ciągu kolejnych kilku tygodni.

 

 

  • miejscowe – zaczerwienienie w miejscu ukłucia, ból, swędzenie, obrzęk, ropień
  • ogólne – gorączka, ból głowy, uczucie osłabienia, ból mięśni, wymioty, brak apetytu

 

wzw czyli żółtaczka b przenoszona jest przez kontakty seksualne

W momencie podania szczepionki organizm zaczyna walczyć i wytwarzać przeciwciała, stąd taka jego odpowiedź na podaną szczepionkę.

 

O każdym odczynie poszczepiennym należy poinformować lekarza. Wszystkie tego typu zgłoszenia, powinny być przekazywane do Sanepidu. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa szczepień, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.

Powinno się spisać wszystkie dane dotyczące podanego środka – nazwę, producenta, numer serii, datę produkcji i termin przydatności.

 

Może się zdarzyć, że NOP powstanie w wyniku nieodpowiedniego, czy też wadliwego wykonania szczepionki. Może to być związane ze złym jej przechowywaniem, brakiem zachowania odpowiedniej sterylności, jej nieodpowiednim rozpuszczeniem przed podaniem, czy też nawet transportem.

 

Dokładne informacje na temat rozpoznawania i zgłaszania NOP znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *