Szczepienia dla podróżujących

Havrix Adult

Wyjeżdżając w tropikalne miejsca należy pamiętać o szczepieniach ochronnych. Będąc w innej strefie klimatycznej jesteśmy dużo bardziej narażeni na infekcje, niż gdy podróżujemy w obrębie zamieszkiwanej przez nas strefie. Warto więc pomyśleć o swoim zdrowiu zawczasu, gdyż często opieka medyczna poza granicami naszego kraju może nie być dla nas wystarczająco odpowiednia i dostępna.

Są kraje, w których brak szczepień może spowodować zatrzymanie nas na granicy i niemożność jej przekroczenia. Jest to działanie mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby na danym terenie, a nawet ochronę przed epidemią.

Tutaj również pojawiają się szczepienia obowiązkowe i zalecane.

Główną szczepionką obowiązkową jest, wymagana przede wszystkim w krajach afrykańskich, azjatyckich, Ameryki Południowej oraz Środkowej, szczepionka przeciw żółtej gorączce, zwanej żółtą febrą. Dowód szczepienia musimy mieć ze sobą, w postaci wpisu w międzynarodowej książeczce szczepień, zwanej żółtą książeczką. Jest ona niezbędna i konieczne jest posiadanie jej podczas podróży.

Najlepiej jeśli szczepionkę przyjmie się na 6-8 tygodni, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed planowaną podróżą.

Niektóre kraje poza obowiązującymi przepisami dotyczącymi zdrowia międzynarodowego, mogą same nakładać nakazy szczepień dla turystów. Przykładem jest Arabia Saudyjska, która nałożyła konieczność zaszczepienia się przeciwko meningokokom.

W przypadku szczepień zalecanych, lekarz prowadzący, po ocenie zdrowia pacjenta może zalecić szczepienie, np. przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, błonicy, durowi brzusznemu, czy zapaleniu wątroby. Warto więc przez egzotyczną wyprawą porozmawiać z lekarzem i doradzić się, jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie.

 

Główne choroby jakie zagrażają podróżującym, to:

– żółta gorączka (żółta febra)

– polio

– wścieklizna

– zapalenie wątroby typu A i B

– dur brzuszny

– japońskie zapalenie mózgu

– kleszczowe zapalenie opon mózgowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *