Szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

żółtaczka typu a sprawdź jak proste jest leczenie żółtaczki mechanicznnej

Rak szyjki macicy powstaje w wyniku zakażenia wirusem HPV (brodawczakiem ludzkim). Jest to drugi nowotwór, co do częstotliwości występowania, który atakuje kobiety. Obecnie stosuje się w wielu krajach szczepionki mające zapobiegać temu właśnie rakowi.

Szczepionki podawane są młodym dziewczętom, najlepiej jeszcze przed odbytą inicjacją seksualną.

W Polsce szczepienia są rzadziej wykonywane niż np. w Niemczech, Anglii czy Francji, gdyż jest to niezwykle kosztowny lek.

Jednym z krajów, który nie wprowadził szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy jest Finlandia. Wynika to z faktu, iż sprawny system badań profilaktycznych jest na tyle skuteczny, że do zachorowań dochodzi niezwykle rzadko.

 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat. Zakłada się, że dzięki temu w ciągu 15-20 lat od wykonanych szczepień znacznie spadnie liczba zachorowań.

Najlepiej jeśli szczepione są młode osoby przed inicjacją seksualną, jednak szczepienia proponuje się również starszym grupom wiekowym 13-26 lat.

Ponieważ koszt szczepienia jest bardzo wysoki, niektóre gminy organizują grupowe szczepienia, które są dofinansowane.

Obecnie na rynku istnieje jedna szczepionka, która ma chronić przed wirusem HPV 6, 11, 16 i 18. Szczepionka ta ma za zadanie zapobiegać rakowi szyjki macicy, a także stanom przedrakowym szyjki i sromu, jak również powstawaniu zakażonych brodawek płciowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *